Seriály
Následující seriály se mi podařilo shlédnout (některé série právě teď běží jiné už skončily):

názevoriginal namehodnocení
(jednotlivé série)
počet
sérií
viděl jsem
sérií
DEXTERDEXTER10/10/9/10/10/10/9/?87+1*
Nejlepší seriál všech dob. Vychází ze skvělých knížek od Jeff Lindsaye. Hlavní hridna Dexter Morgan je zaměstnanec městské policie Miami, soudní znalec na stopy krve v oddělení vražd. Žije však dvojím životem, jeho druhé já je ovládáno temným cestujícím (drak passenger), který jej nutí zabíjet. Svůj pud zabíjení nedokáže potlačit, a tak jej zužitkuje ku prospěchu lidstva a začne likvidovat všechny zrůdné pachatele, kteří unikají spravedlnosti. Obě dvě série jsou naprosto geniální, zhruba u 9. dílu každé série budete napnutý až za hrob. Třetí série má zatím našlápnuto taky skvělým směrem. Doporučuju všem, kterým nevadí trochu krve.
BIG BANG THEORYBIG BANG THEORY10/10/10/10/7/666
Nejlepší sitcom, co jsem kdy viděl. Parta čtyř vysoce inteligentních mladých vědců v oboru fyziky, mezi nimiž suveréně vyčnívá geniální sebestředný Sheldon, se seznámí s novou sousedkou - typickou blondýnou. Všichni kromě Sheldona po ní slepě touží a každý díl jejich usilování naruší Sheldon, který svoji asociální demencí a neskrývanou genialitou vždy něco provede. Varování: při sledování se budete smát tak nahlas, že všechny nezúčastněné diváky budete dost obtěžovat.
Útěk z vězeníPrison break10/10/7/844
Lincoln Burrows je nespravedlivě odsouzen k trestu smrti za vraždu, kterou nespáchal. Jeho bratr Michael Scofield vymyslí plán, jak ho z vězení dostat, maskovaně si vytetuje na tělo plán věznice a nechává se zatknout za přepadení banky. Ve vězení se bratři dají dohromady s pár vězni, bez kterých by útěk nebyl možný, a začnou krok po kroku připravovat útěk. Během celé doby (i v dalších sérií) "bojují" proti hlavnímu nepříteli, kterým je jistá "Společnost".
HrdinovéHEROES10/7/9/744
Skupina lidí začne zjišťovat, že je obdařena nadpřirozenými schopnostmi (regenerační hojení / létání / cestování v čase a v prostoru / čtení myšlenek / čtení budoucnosti ...). Mezi nimi se objeví jeden "zlý" muž Sylar, který začne ostatní zabíjet. Jiný zase předpoví budoucnost, v které vybuchne něco jako atomová bomba a vyhladí celé město. "Hrdinové" se snaží této katastrofě zabránit.
ZtraceniLOST10/10/9/5/8/766
Letadlo ztroskotá na pustém ostrově, na kterém se začnou dít divné a nadpřirozené věci (oživlý černý dým / údajné umírání narozených dětí aj.). Z ostrova se ztroskotanci snaží dostat pod jakýmsi vedením Jacka, který soupeří se Sawyerem o přízeň krásné Kate. Děj je vykládán tak, že se chvílemi prolíná s minulostí, kdy je nám odhaleno, co postavy dělaly, než nasedly do osudového letadla. Od asi 3. série scénáristi vymysleli zajímavý tah, kdy je děj prolínán s budoucností a vidíme, co se stane, až se z ostrova dostanou. Od 4. série začíná být velmi zmatené a nesrozumitelné.
Odpočívej v pokojiSix Feet Under10/10/9/8/855
Příběh pohřebácké rodiny "Fisher & sons" začíná smrtí otce rodiny a šéfa společnosti. Vdova Ruth a její synové Nate a především David přebírají pohřebácké řemeslo. My sledujeme osudy celé jejich rodiny, kam patří ještě sestra Claire, Natova přítelkyně Brenda a Davidův přítel Keith. Hlavní lahůdkou každého dílu je její začátek, kdy nějaká nešťastná duše nějakým velmi vtipným a originálním způsobem umírá. Celý díl se pak topčí +/- kolem pohřbívání této osoby. Poslední díl poslední páté série je naprosto luxusní.
Partička ITIT CROWD10/10/4/444
Geniální sitcom o 2 IT technicích, o Royovi a Mossovi a jejich počítačově-hloupé kolegyni Jen. Vynikající gagy (doporučuji 5. díl 1. série) + krásná čistá britská angličtina. Neposlouchejte v češtině!
Pushing DaisiesPushing Daisies8/722
Ned je výrobcem koláčů (pie-maker) a je obdařen zázračnou schopností: umí dotykem vracet lidi zpět do života, ať zemřeli jak zemřeli. Opětovným dotykem pak takto oživlé znovu navždy usmrtí. Pokud však oživlého člověka nechá žít déle než jednu minutu, zemře místo něj někdo jiný (náhodně vybraný matkou přírodou). Ned žije poboku se svým oživlým psem a oživlou celoživotní láskou Chuck, ani jednoho se však nesmí nikdy dotknout, jinak by rázem zamřeli. Spolu s kolegou Emersonem si založí firmu na odhalování vražd. Celý příběh je doprávázen vypravěčem Jimem Dalem, který má krásně zabarvený hlas (namlouval také audio-knihy Harryho Pottera) a jehož vyprávění posunuje děj o stupeň výš. Každá vražda je divákovi nakonec objasněna pomocí rychle sestřihaného miniděje, který je chytře dělán jak pro blbý :)
ŘímROME8/?21*
Vyprávění ze starověkého Říma o životě a smrti Caesara, jeho blízkých i jeho nepřátelích.
Breaking BadBreaking Bad7/7/7/7/7/?65+1*
Pan Walter White žije spořádaným životem učitele chemie do doby, než mu doktoři oznámí neléčitelnou rakovinu plic. Tehdy se Walter rozhodne sejít na stezku zločinu a spolu s Jesse, drogovým dealerem, začne vyrábět chemicky dokonalou drogu - Crystal. Jeho motivem je finanční zaopatření rodiny, aby po jeho smrti měla jeho rodina z čeho žít. Vše provádí skrytě, hlavně před švagrem, který pracuje pro policii.
ExtrasExtras8/8/533
Dva obyčejní lidé, přátelé Andy a Maggie se živí jako komparsisti. Oba jsou velmi průměrní herci, snaží se za každou cenu získat větší role. V tom jim však brání jejich omezenost a především předsudky vůči všem menšinám. V každém dílu je nějaký special host, nějaká velká filmová hvězda, která je typicky velmi namyšlená a ukazuje všechny stinné stránky svého namyšleného hereckého já. Mezi hosty patřili například Ben Stiller, Kate Winslet, Daniel Radcliffe, Orlando Bloom a Ian McKellen.
Terminator - The Sarah Connor ChroniclesTerm.5/?21*
Pokračování Terminátora 2, kdy se Sarah Connor s Johnem posunou v čase o 10let vpřed.
LifeLife10/1022
Naprosto skvělý seriál o policejním inspektorovi z oddělení vražd, který stráví 12 let ve vězení za 4-násobnou vraždu, kterou spáchal někdo jiný a na něj to ušil (set-up). Hned v prvním dílu se dostane z vězení ven (někdo najde dostatečné důkazy, že je nevinný), dostane $50.000.000 odškodné a vrátí se ke své původní práci, protože ji miluje. Začne sám na vlastní pěst pátrat po lidech, kteří nesou vinu za to, že on se ocitl na 12 let ve vězení. Velmi napínavé a hlavně vtipné a příjemné. Každý díl je jako-by samostatný (vždy se řeší nějaká vražda), ale všechny díly svazuje jeho snaha o očištění křivdy, která se mu stala.
TRUE BLOODTRUE BLOOD9/10/8/343 + 1*
Skvělý seriál o servírce Sookie, která umí číst myšlenky a která žije v době, kdy upíři získali stejná práva jako lidé a už se nepovažují za monstra. Sookie se zamiluje do upíra Billa, jehož myšlenky číst nedokáže (což je právě ten důvod, proč jí Bill vyhovuje). Její bratr Jason je velký sexuální maniak a lehce se namočí do jakéhokoliv problému. Sookie a Jason žijí se svoji babičkou, protože rodiče jim zemřeli, když byli malí. První série rozplétá záhadu vražd lidí, kteří přišli do kontaktu s upíry. Druhá série se věnuje problému církev-versus-upíři a lidé-versus-démon(ďábel).
FLASH-FORWARD-1011
Fantastický seriál! Každý na planetě Zemi se na 137 sekund ocitne v bezvědomí a prožije flash-forward: jeho mysl se přenese o půl roku do budoucnosti a člověk prožije přesně to, co prožije tou dobou v budoucnosti. Díky flash-forward umře cca 200 miliónů lidí (Důvody: jedete 130km/h po dálnici a upadanete do bezvědomí; jste pilot letadla a ztartíte vědomí; koupete se v moři a přestanete vnímat :)). Skupina FBI začne vyšetřovat, kdo nebo co za flash-forward může. Extrémně napínavé a velmi chytře časově vymyšlené, skoro bez časových paradoxů.
GLEE-10/10/7/543 + 1*
Úžasný seriál! Muzikálový seriál o skupině outsiderů na jedné americké střední škole. Mezi hlavní postavy patří sebestředná, namyšlená Rachel, gay Kurt, obézní černoška, asiatka a vozíčkář. Na těchto úžasných postavách je vystavěn fantastický příběh, který každého musí okouzlit.
Modern Family-10/10/10/844
Sit-kom, který bez problému nahradí klesající úroveň Big Bang Theory!
Homeland-10/922
Úžasný seriál o USA vojákovi, který se po 8mi letech vrací ze zajetí v Íránu. Jedna agentka CIA dostane echo, že byl "konvertován" a že je nyní terroristou. Naprosto skvělé!
Terapie-1011
Karel Roden v nejlepší TV inscenaci!
Hra trůnůGame of Thrones8/7/533
Podle známé knihy, celkem drsný, ale koukatelný příběh.
Teen Wolf-9/7/?32+1*
SUITS-10/10/?32+1*
House of cards-811
Grimm-8/8/22
 
Vysvětlivky: * - značí, že jsem sérii nedokoukal, protože buď právě teď běží premiérová řada nebo jsem neměl čas shlédnout.
Filmy
Filmy, které na mě velmi zapůsobily:
roknázevoriginal namehodnocení
2008Gran TorinoGran Torino10
2008 Temný rytířThe dark knight10
2008V BruggáchIn Bruges8
2007 Gone Baby GoneGone Baby Gone10
2006Faunův labyrintPan's labyrint9
2006 Parfém: Příběh vrahaParfume: The Story of a Murderer10
2003ZrůdaMonster9
2003 Zlo mezi námaOndskan10
1999MatrixThe Matrix10
1999Kluci nepláčouBoys Don't Cry9
1997TitanicTitanic9
1997Lepší už to nebudeAs Good as It Gets9
1997Dobrý Will HuntingGood Will Hunting9
1995UndergroundUnderground8
1994Forrest GumpForrest Gump10
1994Vykoupení z věznice ShawshankThe Shawshank Redemption10
1994LeonLeon9
1991Terminátor 2: Den zúčtováníTerminator 2: Judgment Day10
1982 E.T. - MimozemšťanE.T. the Extra-Terrestrial9
1975Přelet nad kukaččím hnízdemOne Flew Over the Cuckoo's Nest9
1963 Pán muchLord of the flies10

Filmy, které se mi velmi líbily:
roknázevoriginal namehodnocení
2011Zrození planety opicRise of the Planet of the Apes10
2010 Jak vycvičit drakaHow to train a dragon10
2009AVATARAVATAR10
2009STAR TREKSTAR TREK10
2007 RatatouilleRatatouille10
2007Jednotka příliš rychlého nasazeníHot Fuzz9
2007Bourneovo ultimátumBourne Ultimatum8
2007Kurz negativního myšlení-8
2006Skrytá identitaThe Departed8
2006Superman se vracíSuperman returns8
2006Za plotemOver the hedge7
2006SpojenecThe inside man8
2005Pýcha a předsudekPride and prejudice7
2005Wallace & Grommit: Prokletí králíkodlakaWallace & Grommit: The curse of a wererabbit9
2004Já, robotI, Robot7
2004NenávistThe Grudge8
2004Na dotekCloser7
2004Bourneovo mýtusBourne Supermacy8
2004 ÚžasňákoviThe Incredibles9
2003Kill Bill 1+2Kill Bill 1+28
2003Kašlu na láskuDown with Love8
2002Minority ReportMinority Report8
2002Spider-ManSpider-Man8
2002KruhThe Ring9
2002Agent bez minulostiThe Bourne Identity8
2002Telefonní budkaThe Phone Booth8
2002Moje tlustá řecká svatbaMy Big Fat Greek Wedding7
2002Jak na věcAbout a boy9
2001Ti druzíThe others7
2001Svět podle ProtaK-PAX9
2001Cesta do fantazieSen to Chihiro no kamikakushi9
2001ShrekShrek9
2001 Deník Bridget JonesovéBridget Jones's Diary10
2000ČokoládaChocolat8
2000Pod povrchemWhat Lies Beneath7
1998Zamilovaný ShakespeareShakespeare in love10
1995Obvyklí podezřelíThe Usual Suspects9
1992 AladinWalt Disney's Aladdin10
1991Mlčení JehňátekThe Silence of the Lambs10
1986VetřelciAliens9
1985 Návrat do BudoucnostiBack to the future I+II+III10
1984Nekonečný příběhDie Unendliche Geschichte8

Mezi moje další oblíbené filmy se dá zařadit mnoho kreslených Disneyovek, sága STAR WARS, INDIANA JONES a filmy o Harry Potterovi. Rozhodně mezi ně napatří z neznámého důvodu všemi oblíbená trilogie Pána Prstenů.

Když jsem byl ještě malý, chodívali jsme vždy do kina AERO, které mám nejblíž. Později, když otevřeli první multikino v Praze - Galaxii na Hájích se dvěma sály, začal jsem jezdit tam (poprvé jsem tam byl 24.3.1998 na filmu HRA). Zde jsem také viděl Titanic a to snad minimálně 3x. Toho času jsem také chodil do dnešního kina Ládví, které se kdysi jmenovalo Cinema Broadway, a do Cinema Broadway na příkopech. V prvním pořádném multikině jsem byl v USA v roce 2000, kde jsem shlédnul např. The Patriot, X-Men nebo Hollow man. V témže roce otevřeli první "pořádné" multikino Park Hostivař (tehdy Ster Century), kde jsem byl poprvé 28.11.2000 na Pod Povrchem. Slovanský dům otevřeli hned záhy, poprvé jsem tam byl 15.12.2000 na filmu Kytice. Pak přišlo otevření Village Cinemas na Černém Mostě, kde jsem byl poprvé 17.12.2000 na filmu Fotr je Lotr, a já začal chodit výhradně tam. Nový Smíchov byl otevřen v roce 2001, kde jsem byl poprvé 16.11.2001 na Kdo s koho. Otevření Village Cinemas Anděl jsem prověřil první návštěvou 18.7.2002 na filmu Ptačí svět. 20.10.2002 otevřeli poslední Ster Century multikino v Letňanech a moje návštěva nemohla chybět: tentokráte film Agent Bez Minulosti. Kino Cinema City otevřelo na Floře spolu s 3D sálem IMAX, kde jsem byl poprvé 15.4.2003 na T-Rex 3D. V "normálním" sále Cinema City jsem byl poprvé na Zličíně 16.5.2003 na Fridě a poté 27.5.2003 na MATRIX RELOADED na Floře. V novém multikině na Novodvorské jsem nikdy nebyl, i když cena je lákává, lokace však už nic moc.

Ohledně kina Cinema City bych se rád malinko rozpovídal. První a poslení zkušenost na Zličíně byla dost hrůzná. Nejprve mě vyděsilo plátno. Kdo jste v Cinema City v životě nebyl, možná netušíte, jak jejich plátno vypadá. Plátno je upevněné na nějaké konstrukci, kterou zespodu nese několik tyčí a která je mírně prohnutá tak, že středem ohybu je divák. Pro srovnání je důležité vědět, jak vypadá plátno v multikinech Village a Palace Cinemas: plátno je upevněné přes celou stěnu, na kterou se divák kouká, a to od každého rohu do každého rohu. Aby diváka nerušily bílé plochy, na které nedopadá světlo z promítačky, zakrývají tuto plochu tmavé záclony, které se dynamicky přizpůsobují promítanému filmu. Jaká je nevýhoda plátna v Cinema City? Je zaručeně menší než by mohlo být. Zpátky ale k mé první návštěvě na Zličíně: ačkoliv je film FRIDA velmi hudební (hudba je vážně nádherná), bohužel během představení začaly reproduktory praskat a kvalita zvuku byla mizerná. Zřízenec kina mi pak po představení oznámil, že dostali již špatnou kopii a že s tím nemůžou nic dělat. No dobře tedy, řekl jsem si a o 11 dní později šel na MATRIX II - tentokráte na Floru. První šok přišel se vstupem do sálu, když jsem zjistil, že naše místa (sedadla úplně nahoře koupená týden předem!) jsou výškově asi o 2 metry výše než nejvyšší bod plátna. Tedy nejlépe bychom bývali udělali, kdybychom seděli zhruba veprostřed sálu a ne nahoře, jak jsem zvyklý. Nejhorší však přišlo v okamžiku, kdy se na horním okraji plátna objevil Morpheus a promlouval k davu. V tu chvíli měl normálně uříznutý kus obličeje, byl mu vidět nejvýše nos, jednoduše oči měl mimo plátno. Když jsem si pak hned po představení stěžoval zřízenci kina, opět jsem odešel s nepořízenou. Z domova jsem pak nenapsal kinu vyjímečně stížnost, ale doporučení, aby příšerná plátna na tyčích nahradili pořádnými plátny jako mají ostatní multikina. Předpokládám, že se situace nezměnila, a jelikož už do toho kina nechodím, prosím, napiště mi, pokud už budou mít plátna normální, díky.

V poslední řadě bych se rád zmínil o novince, kterou v roce 2007 jako první zavedl řetězec multikin Village Cinemas. Jednalo se o placení lístku přes Internet pomocí online platby. Zákazník obdrží na mobil i e-mail čárový kód, s kterým jde rovnou ke vstupu do sálů. Zřízenec kina jej čtečkou přečte a vpustí diváka do sálu. Mým prvním filmem placeným přes Internet byl Harry Potter a Fénixův řád 30.7.2007 ve Village Cinemas Anděl. První online lístky stály 89,- Kč kterýkoliv den a kterýkoliv čas. Později online vstupné podražilo na 129,- Kč. Řetězec Palace Cinemas zavedl podobnou službu z kraje roku 2008, po zaplacení online platbou obdrží zákazník číslo, které naťuká do touch-screen automatu umístěného u pokladen kina. Automat vyplivne lístek, s kterým jde divák rovnou ke kontrole před vstupem do sálu. Jelikož čtečka má se čtením čárového kódu často problémy, je řešení Palace Cinemas podle mě lepší. Bohužel Palace Cinemas neposkytuje žádné slevy přes online platbu, proto preferuji Village Cinemas. Krom slev online platby je výhodné chodit do VC v pondělí a do PC ve středu, kdy vstupné stojí pouze 119,- Kč (plné vstupné stojí 169,- Kč). Snad nikdy jsem nešel do kina za 169,- Kč a nechápu, proč někteří lidé tuto cenu platí, když lze vždy jít výhodněji.

Oblíbení herci

Mezi moje nejoblíbenější zahraniční herce patří:
Michael C. Hall (Detxer, Six Feet Under), Jack Nicholson (Batman), Clive Owen (Inside man), Keanu Reeves (Matrix) a Ewan McGregor (Star Wars 1-3).

Mezi moje nejoblíbenější zahraniční herečky patří:
Susan Sarandon (Thelma and Louise) a Renéé Zelweger (Bridget Jone's Diary)

Mezi moje nejoblíbenější české herce patří:
Viktor Preis, Jiří Lábus, Josef Kemr, Vladimír Menšík a Jiří Sovák

Mezi moje nejoblíbenější české herečky patří:
Eva Holubová a Jiřina Bohdalová

Divadlo

Mezi má oblíbená divadla patří divadlo Ungelt, kde jsem viděl následující představení: Hra o manželství, Láska a porozumění (David Švehlík a Richard Krajčo), Ledňáček (Alena Vránová, František Němec a Petr Kostka), Mathilda, Play Stindberg, Řidič paní Daisy (Alena Vránová, Stanislav Zindulka a Jaromír Dulava), Šest tanečních hodin v šesti týdnech (Chantal Poullain a Oldřich Kaiser), Trůn Milosrdenství, Všechno jen do putyk a ženským, Recitál Marty Kubišové - Já jsem já, Ráno, když vstávám..., Každý na svou židli s Richardem Krajčem. Zvýrazněná představení velmi všem doporučuji!

Dalším mým oblíbeným divadlem je Divadlo Pod Palmovkou, Vinohradské divadlo a Činoherní klub.

Hudba

Moje 3 nejoblíbenější písničky jsou: A Whole New World z Disneyho Aladdina, Something There z Disneyho Kráska a Zvíře a Vulnarable od Roxette.

Rád poslouchám filmovou hudbu a mezi moje nejoblíbenější filmové skladatele patří:
John Williams (E.T., STAR WARS, Indiana Jones), Michael Nyman (Piano; Kuchař, zloděj...), Jerry Goldsmith (Gremlins 2), Hans Zimmer (Lví král) a Nick Glennie-Smith (Skála)

Nejlepší hudební zážitek jsem prožil 24.9.2007 16:00 v Rudolfinu Dvořákově síni na koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod vedením dirigenta J. Wilsona. Hráli "Nejslavnější filmovou hudbu z Hollywoodu", například tyto skladby: znělka 20th Century Fox, The Wizard od Oz, E.T. The Extra - Terrestrial, Dances With Wolves, Close Encounters of the Third Kind, Schindlera's list a STAR WARS. Slyšet naživo zahraného E.T.ho nebo STAR WARS je zážitek, na který nikdy nezapomenu a rád si ho zopakuji, bude-li příležitost.

stránky vyrobil Tomáš Ullrich - žonglér a programátor - listopad 2008