Co rád čtu, moje oblíbená literatura

Moji nejoblíbenější knížkou, která na mě nejvíce zapůsobila a nejvíce ovlivnila můj postoj ke světu, je
Pán Much (Lord Of The Flies) od Williama Goldinga (knihu vlastním jak v češtině, tak v angličtině)
Vypráví o skupině chlapců ve věku asi 8-14 let, kteří ztroskotají na pustém ostrově (jejich letadlo bylo sestřeleno, ve světě je v tu dobu válka). Nepřežijí žádní dospělí a tak se kluci musí postarat o sebe sami. Zvolí si náčelníka Ralfa a zavedou jistá pravidla, aby na ostrově nevládla anarchie a panoval jistý řád. Pomocí brýlí moudrého ale tlustého Čuňase založí oheň, aby jeho dým mohlo zahlédnout nějaké letadlo a mohli být z ostrova vysvobozeni. Skupina lovců v čele s Jackem loví divoká prasata, aby měli krom ovoce i nějaké maso. Pravidla, která všichni odsouhlasili, se postupně začnou porušovat. Jack se svými lovci se od ostatních odtrhne a jejich skupina začne divošit. Napětí mezi oběmi tábory rychle graduje, až vyústí k osudovému konci.

Jako hlavní vedoucí táborů, který má s dětmi (a převážně chlapci) letitou zkušenost, musím říct, že tato kniha je víc než reálná. Všem velmi doporučuji.

Druhým nejoblíbenějším čtivem jsou knížky Harryho Pottera od J.K.Rowling. Já se za to nestydím, že tyto knihy neskonale miluju, vlastním všechny díly v angličtině, češtině (spolu s tátou :)) a prvních 5 dílů navíc v němčině, abych si procvičil němčinu. Navíc mám všechny díly jako anglickou audiobook v MP3, vřele doporučuji nejenom těm, kteří se učí anglicky a chtějí se zaposlouchat do výborné a lehce srozumitelné angličtiny. Nesmáším, když to někdo označuje jako komerční nekvalitní čtivo. Promyšlenost, čtivost i napínavost všech sedmi dílů je ohromující. Pro úplnost uvádím všechny díly:

 1. Harry Potter and the Philosopher's Stone
 2. Harry Potter and the Chamber of Secrets
 3. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
 4. Harry Potter and the Goblet of Fire
 5. Harry Potter and the Order of the Phoenix
 6. Harry Potter and the Half-Blood Prince
 7. Harry Potter and the Deathly Hallows

Pro všechny pochybovače: když jsem dostal 1.-4.díl Harryho Pottera k Vánocům v roce 2001 od mámy, taky jsem si v duchu říkal, že se snad zbláznila, že já "tohle" přece číst nebudu. Po prvních pár stránkách jsem však ostře změnil názor a dne 21.6.2003 jsem si v 9:00 koupil první anglické vydání HP5. Dne 16.7.2005 mi kamarád byl koupit první anglické vydání HP6, protože já jsem byl tou dobou na táboře, hned to doma nascanneroval a poslal mi první kapitolu mailem na tábor, kde jsem ji četl u táboráku. Závěrem se mi povedla neuvěřitelná věc, HP7 jsem získal již 18.7.2007 i když celý svět (i znovu já) ji mohl koupit až 21.7.2007.

Dalším mým oblíbeným čtivem je série knížek o DEXTERovi od Jeffa Lindsaye, podle kterých vzniknul serál. Knížky kupodivu vyšly i v češtině, já však vždy preferuji originál. Bližší informace o DEXTROVi najdete v sekci seriály.

 1. Darkly Dreaming Dexter
 2. Dearly Devoted Dexter
 3. Dexter in the Dark
 4. Dexter by Design
 5. Dexter is Delicious

Dále se mi moc líbili všechny 4 knížky od Dana Browna (The Da Vinci Code, Angles and Demons, Deception Point, Digital Fortress a Lost Symbol). Mezi čtivo, které nesmí chybět v žádné knihovně, patří vynikající knížky od George Orwella: Animal Farm a 1984. Kdyby si to všichni lidé přečetli, nemohli by být v naší zemi žádní komunisti. Dále jsem četl sérii od Philipa Pullmana (The Golden Compass, The Subtle Knife, The Amber Spyglass) - první díl není špatný, ale pak už to začíná pokulhávat. Četl jsem i knížky od Christophera Paolini (Eragon, Eldest a Brisingr), které ujdou, ale jsou příliš zdlouhavé.

Velkým zážitkem byly knížky od Stephena Kinga - IT, Misery, Pet Sematary - doporučuju všem! Taktéž Michael Crichton - The Sphere (také zfilmované). Pro všechny, kteří si chtějí procvičit angličtinu, pak doporučuji od Michaela Haddona - The Curious Incident of the Dog in the Night-Time (v češtině: Podivný případ se psem). Četl jsem ji už nejméně 3x a vždycky mě to znovu moc baví.

Tak jsem také nechal polapit čtyřdílnou ságou Stephene Meyer:

 1. Twiglight
 2. New Moon
 3. Eclipse
 4. Breaking Dawn

A rozhodně to stálo za to! Ačkoliv knihy nedisponují nějakým dokonalým dějem (zda se to vůbec může nazvat děj), je to skvělé čtení od prvního dílu (434 stránek) až po poslední (cca 800 stránek). Například teorie o vzniku vlkodlaků je naprosto unikátní a fascinující.

Mohu velmi doporučit knihy od švédského autora Stieg Larssona:

 1. The Girl with a Dragon Tattoo
 2. The Girl who Played with Fire
 3. The Girl who Kicked the Hornest's Nest

Nakonec nesmím zapomenout na všechny knížky Jaroslava Foglara. Jemu vděčím za to, že mě vůbec někdy začalo bavit čtení. Jako malý jsem nenáviděl povinnou četbu a říkal jsem si, že nikdy nic číst nebudu. Naštěstí to Záhada Hlavolamu změnila.

Počátky moji tvorby

Dělová koule je můj druhý komiks (první nevýznamný byl "Příběhy dvou kaktusardumů"). Každá knížka má 20-24 stránek. Ve 12ti knížkách vyprávím příběh 3 kovbojů. Šéfem party je muž zvaný "Dělová koule", dále Bill, který stále pije Whisku, a nakonec Joe, který zase kouří doutníky.

1. Poklad
29.8.1989
Hledání pokladu ztěžují indiání.
7. Škuner to zvládne
22.4.1990
Strýc Alfréd jim půjčí loď, setkání s piráty, strýc je zachraňuje.
2. Pomsta
29.8.1989
Poté, co poklad vyfouknou indiáni, D.K. se začne mstít.
8. Trampoty s faunou
23.4.1990
Starání se o nezbedná zvířata ze ZOO po zemřelé tetičce.
3. Diamant
17.1.1990
Honba za diamantem (mapa z přívěšku D.K.)
9. Záhada řeky
28.6.1990
Výlet do přírody skončí na voru na jedné řece, řeka vede do jeskyně, kde je příšera. Nakonec nález archeologické nádoby.
4. Svatba
18.1.1990
D.K. se zamiluje, ožení do indiánské Lady Sontové a odchází od party.
10. V říši robotů
19.7.1990
Studnou se dostávají do říše robotů, tajná chodba je posune v čase. Musí se vysvobodit a přesunout strojem času zpět.
5. Návrat
14.2.1990
Joe a Bill se smutkem z odchodu D.K. snaží spáchat sebevraždu, D.K. jim to však vždy překazí a nakonec se k nim vrátí.
11. Let balónem
24.8.1990
D.K. vyhrál v loterii, kupuje balón, vydávají se na cestu. Ztroskotají na ostrově, hrozí lidožrouti, návrat zpět.
6. Souboj minixů
20.3.1990
Rok 2222, přílet mimozemšťanů MINIXŮ, parta je odvlečena na jinou planetu, cílem: návrat na Zemi.
12. Šéfkuchaři
31.8.1990
Soutěž o mistra kuchyně. Nutno zabít a připravit divoké prase. Porota. Bohužel nedokončeno.

Následuje seznam "románů" (jak jsem jim vždycky říkával) - ve skutečnosti se jedná o krátké příběhy a povídky:

 1. Jiskra smrtící bubliny (1. díl) 1988
  Příběh Toma Smitha, který vynalezl specielní přístroj na oslavu Silvestra. Přístroj vynese do vzduchu ohromnou bublinu (průměr 10 m), která se ve výšce 50 m rozpadne na tísícero zářících hvězdiček. Každá jiskra je smrtelná při kontatu s člověkem. Proto existuje jiskrový vysavač, který tomuto zabraňuje. Scotlandyard vyšetřuje vraždu Henryho, Tom je automaticky podezřelý. Vyšetřuje seržant Harry spolu s kolegou Billem. Tomův kamarád Harvey pomáhá Tomoci První oběť padla kvůli pilce na trezory, která byla později použita na vyloupení banky. Tom je zproštěn obžaloby. Druhou obětí je Američan, který byl svědkem vyloupení banky. Vrahem je starý Cassius Kalhoun, kterého nakonec nechá vybouchnout v autě jeho syn Hugo, jako mstu, že zabil jeho kamaráda Harveye. Zvláštní jasnovidecký přístroj pak navrhne Hugovi svobodu, kterou seržant s Billem odsouhlasí :) (přístroj: "stejně byste otce odsoudili k smrti za dvojnásobnou vraždu")
  Kapitoly: Zavřený pivovar, Tomův silvestrovský přístroj, Trezor na půl, Krvavá stopa, Plánek v bance, Klíč ke všemu je nalezen.
   
 2. Půlnoční duch na rohu ulice (2. díl) 1988
  Tom s Harveyem jsou požádání seržantem Harry, který odlítá pryč, aby vyšetřil vyloupení trezoru v jednom muzeu. Tom dostane nápad, jak zloděje chytit. U banky se pak začne kolem půlnoci objevovat záhadný žlutě svítící duch. V muzeu, kde na zloděje Tom s Harveyem čekali, je při přestřelce Harvey i zloděj postřelen. Podezření padá na Josefa Řádila, který je nejspíš zlodějem, ale je nalezen mrtev s probodnutým srdcem. Ukazuje se, že za vše může Řádilovi kamarádi Petr Rychlík a Ivo Jáma, kteří trezor pravidelně vykrádali (?). Duch byl pouhou září reflektorů, které se aktivovaly tehdy, pokud někdo (zloděj) v muzeu vypnul proud (aby mohl krást) - to byl ten Tomův nápad. Ivo uniká z policejní cely, honička, Ivo utíká do muzea, kde ho přes noc Tom s H. zamknou :) Ráno je nalezen mrtev, sebevražda.
  Citát: Druhého dne mně s Petrem nechtěl Josef šperk vydat. Nabízeli jsme mu smrt nebo šperk. Neodpověděl. Musel tedy zemřít.
  Kapitoly: Harry oznamuje podezření - Harryho oodjezd, Půlnoční duch se zjevil, Harveyův postřeh, Lékař ne jen na léčení, Rukojmí, Záhada ducha s ocasem rozluštěna - Harryho příjezd
   
 3. Vražda ementálem (3. díl) 23.7. - 18.10.1989
  Rodina: Zdeněk +Emilie a syn Jack. Jack nemá rád sýry, rodiče ho nutí je jíst. Zdeněk s kolegou Milošem /maželka Eva/ vyrábí žluté tablety, po kterých člověk usne jako dudek. Potom začne jejich fabrika vyrábět ještě jiný typ - vražedné tablety. Miloš věnoval Jackovi ementál, po kterém Jack zemřel. Vyšetřovatelům Miloš ukázal, kde ementál koupil: u Stefany Počkalové. Je zavražděn jeden slavnatý muž (Martin), který chodil s dcerou paní Stefany. Stefany i její dcera si brala na spaní uspávací prášky v podobě ementálu. Ve sklepě však tyto sýry chybí a je u nich nelzena dceřina mrtvola. Martin se s dcerou před smrtí rozešel, proto ho dcera zabila. Novou přítelkyní Martina byla Jindřiška Regetová, která případ objasnila (dcera Stefany pak spáchala sebevraždu přjedením prášků na spaní v podobě sýrů). Ředitel fabriky na výrobu pilulek je nalezen zavražděn. Seržant Harry si pozve na vyšetřování vražd slavného detektiva Sašu, který je Zdeňkovým bratrem. Manželka Miloše Eva je podezřelá z vraždy, protože v době vraždy byla na místě činu. Zdeněk je nový řiditel. Na Sašu je spáchán neúspěšný atentát, vybouchne mu auto. Honička: Eva + Emilie ujíždějí autem před Harrym + Billem + Sašou. Nakonec jede sama Emilie, všichni ostatní za ní. Naleznou její ohořelé auto bez její mrtvoly. Emilie se šla skrývat někam do hlubokého lesa. Nakonec Emilii dopadnou a ona při výslechu vypovídá, že zabila ředitele, protože bránil v dovolené jejího mažela Miloše. Jacka zabil Miloš omylem, spletl pilulky. Sašu chtěla zabít Emilie, protože se bála, že ji vypátrá. Eva byla v době vraždy řiditele přítomna v budově, protože si šla pro uspávací pilulky, aby mohla lépe usnout, když byl její syn mrtvej :)
  Citát: Hlavu měl potřísněnou krví. V břiše měl krvavou díru. Bylo poznat, že to byla vražda. Musel to být krutý čin. Oba dva strnuli. Mrtvola ležela nehybně..
  Kapitoly: Už zase sýr?, Harry v akci "vražda ementálem", Velké vyšetřování, Přejedená mrtvola, Děsivá noc, Podezřelá, Atentát, Útěk, Dopadeni, Kouzelný ementál odhalen
   
 4. Záhada v těle mém (4. díl) -
  nikdy nenapsáno, pouze naplánováno

 5. Michael a pokusné myši (1. díl) 9.12.1989 - 27.1.1990
  New Yourčan Michael Midžnt, 16ti letý vědec, vymyslí lék, kterým se vrací lidé do života, pokud nejsou mrtví víc než 5 minut. Volají z Mexika, aby s lékem přijel zachránit jednoho pacienta, který je na umření. Nedopatřením je Michael v té době v počítači - v jedné počítačové hře co by pavouk. Omylem se do počítače přemístil díky záměně "přemísťovače" a zlepšovače počítače. Kolega Steven ho z PC vysvodobí, Michael odjíždí Expresem do Mexika, kde z vrtulníku stihne v poslední sekundě vypálit 2 miniaturní injekční stříkačky do již mrtvého pacienta, čímž ho zachrání. Čeká ho sláva a odměna. Cestou za odměnou je však přepaden jeho dvojníkem, který chce odměnu pro sebe. Podvoníka se podaří odhalit, ale ten uteče. Michael se vrací expresem domů, jeho odměna $25.000 nešťastnou náhodou končí u staré babičky. Doma se royhodne oženit se svojí Lady, volá bratrovi Jimovi, aby mu to oznámil. S hrůzou po telefonu zjišťuje, že bratr je oním podvodníkem.
  Citát 1: "No počkejte! Neřídíte vy se náhodou podle té říkanky 'Bláznům se nesmí odporovat'?" - "Ano, nic jiného mi nezbývalo!"
  Citát 2: Pronikla v něm jakási věc. Láska. Zamiloval se.
  Citát 3: "Neměli bychom si naše byty propojit?" - "Hm, bylo by to perfektní. Přines vrtačku, dláto, zbíječku, kladivo a velký hřebíky." Jim vzal zbíječku a dal se do práce.
  Citát 4: Tam ho operovali a vyndali mu z těla dvě miniaturní injekční stříkačky.
  Kapitoly: Patnáctiletý vědec, V říši počítače, Smrt v patách Seylase, Expresem vpřed, Michaelův zásah, Směr New York
 6. Midžnt contra Midžnt (2. díl) 29.1. - 27.2.1990
  Oba bratři s rodinami odjíždí za babičkou Florou. Babička je oba nezávisle pozvala, ale neřekla jim, že tam bude i druhý bratr s rodinou. Na vánoce jdou na vánoční ples, kde je soutěž o nejlepší masku. Tu vyhrávají Michael a Jim, když se podepisují, zjišťují, že ten druhý je bratr. Vztek. Na Štědrý den nepřijde usmíření, ale nový rozkol.
  Citát 1: Nejhorší pro něj bylo, když ucítil odporný smrad z cigarety, kterou právě pan Holka kouřil a smrad z jeho potu.
  Kapitoly: Babička Flora, Maska všech dob
   
 7. Šumikulový robot v akci (3. díl) 8.4. - 10.5.1990
  Pan Vlasatec vymyslí a nakreslí plánek robota, který by chránil osobu, která jej aktivuje. Robot se aktivuje pomocí potravinářského prášku Šumikuli, odsud pak jeho název (říkají mu také Ďoudík). Plánek se pokusil ukrást Vlastatcův konkurent George a jeho posluhovači Bobb a Erik. Během krádeže dojde k záměně a plánek se ocitne v rukou Michaela, který robota v práci hravě sestrojí a aktivuje. V okamžiku, kdy robotu dojdou Šumikuli, Erik a Bobb Michaela přepadnou a unesou do tajné jeskyně. Tam Bobba předělá robota na ozbrojený zabíjecí stroj a zabuduje do něj auto-dávkovač, aby do něj nemusel každou chvíli sypat Šumikuli. Neuvědomí si však, že tím bude robot chránit sám sebe, a tak, když se George pokusí robota zmocnit, robot všechny tři kriminálníky postřílí.
  Citát 1: Doufám, že se později bude používat robotů. Jelikož mám rád krev, vymyslel jsem do nich zařízení, které by střílelo a zabíjelo lidi.
  Citát 2: Tři lidi tu v krvi leží: George, Bobb a Erik.
  Kapitoly: SOS - jsou tu bandité, Co takhle Šumikuly?, Pijavice, All Right, V zajetí, V nemocnici
 8. Šumikulový robot se vrací (4. díl) 5.12.1990 - 29.1.1991
  Michael nejprve robota vylepší: přidá mu vodní lyže a vysunovací křídla, a pak jde robota vrátit panu Vlasatci. Pan Vlasatec nechá robota Michaelovi, když ho tak pracně sestrojil a vylepšil, ale požaduje zpět plánek, který mu Michael vrátí. Za 3 hodiny tomu bude přesně rok, co byl robot sestrojen, a pan Vlasatec s hrůzou doma nad plánkem zjišťuje, že robot přesně za rok od sestrojení vybouchne (kvůli drobné chybě). Výbuch by zničil vše v oblasti o poloměru 10 metrů. Varuje tedy Michaela, ale ten nemůže robota nijak zastavit, dokud má v sobě dávku Šumikl. Michael se ale nemůže od robota vzdálit, protože ten jej všude následuje, aby jej chránil. 3 varianty zakončení:
  A) Michael s robotem jde do bazénu, robot však nevybouchne, protože mu akorát dojdou Šumikuli
  B) Michael se robotu snaží uletět letadlem, ale robot také nevybuchne, protože výbuchu zabrání zlepšení, které Michael proti plánku provedl.
  C) Michael skočí z domu do skladiště sena, robot letí za ním a vybuchuje. Michael přistane v pořádku na seně.
  Kapitoly: V prachu a špíně, Nešťastný objev, Šumikulový robot se lepí na paty (varianta A, B, C)
   
 9. Vyvraždění redaktorů K1, K2, K3 (varianta A) 3.6. - 12.6.1990
  Vyvraždění redaktorů K1, K2, K3 (varianta B) 14.10. - 9.11.1990
  Vyvraždění redaktorů K1, K2, K3 (varianta C) 13. - 16.8.1991
  Všechny varianty více méně vypráví stejný detektivní příběh: redaktoři módního časopisu postupně násilně umírají, protože jeden (Kamínek) vyfotí něco, co nemá, druhý (Kohoutek) viděl dalekohledem něco, co neměl, třetí (Kovář) viděl, jakým způsobem se vrah pokouší zabít druhého. Dále je zabit pan Budík, protože odhalí, že jeho manželka, kterou všichni pohřešují, žije pod novou falešnou identitou. Mezi podezřelými je paní Znojmová, Škvírová a Červíčková. Vrah se pod tíhou důkazů nakonec přizná a vyklopí motivy všech vražd.
   
 10. Tři s jednou tváří (1. díl) 13.5. - 23.9.1990
  Bedřicha a Bedřiška mají 3 syny trojčata: Kubu, Libora a Martina. Matka Bedřiška umírá při porodu císařským řezem. Ukáže se, že Kuba je extrémně chytrý a inteligentní (přezdívá se mu ROS jeko chytROSt), že Libor je velmi fyzicky silný (přezdívá se mu VAL jako sVALy) a Martin je nadaný telepatií (přezdívá se mu LEP jako teLEPatie). Doma kluci prožívají různá dobrodružství, až jednou jejich otec ztroskotá s letadlem a oni se ocitnou doma sami. Martin onemocní, má horečku. A začíná snít... tím 1. díl končí
  Počínaje snem... (2. díl) 15.11. - 25.11.1990
  Martin telepaticky zjistí, kde se jejich otec nachází (na ostrově Mineráls + jeho souřadnice). Odplují tedy parníkem za ním, kde se šťastně shledají. V celém příběhu ještě hraje roli patent nějaké věci, kterou vymyslel Bedřichův bratr Marx. On to chce nechat patentovat, ale je zavražděn (firmou, v které pracoval a pro kterou tu věc vyvíjel). Nakonec Bedřich věc patentuje, dostane spoustu peněz a šéf "firmy" spáchá sebevraždu.
   
 11. Víc než nesmrtelnost (1. díl) 23.6.1992
  Nález Mutaboria (2. díl) 5.8.1992
  Zlatozubáci proti Americkým vědcům (3. díl) 17.8.1992
  Nežné mrtvoly (4. díl) 12.9.1992
  První 3 díly jsem v roce 1996 začal přepisovat do digitální a upravené formy pod názvem Zpětný chod. Bohužel jsem to nedopsal.
   
 12. Odsouzen v hladomorně (1. část) 6. - 8.7.1991
  Radim se propadne do hladomorny hradu, v kterém jeho matka dělá kastelána. Jejich rozvedený otec ten den hlídá Radimova dvouletého bratra Vilíka a v 19:00 odjíždí na letiště, odkud pak letí do Ameriky. Radim si do té doby pro bratra musí přijít. Z hladomorny je díky matce zachráněn, k otci přichází s 3 minutovým zpožděním a Vilíka šťastně nachází na ulici :)
  Zívnutí znamená smrt (2. část) 3.11.1991
  Radim se v noci tajně vrací na hřbitov, kde byl ten den s matkou na pohřbu babičky. Potkává tam zloděje šperků, kteří ho po honičce pronásledují až na hrad, kde jeho matka pracuje. Tam se dostává do slepé uličky, ale vysvobozuje ho jeho přesně mířený hod kamenem do starého ochozu, který se na zloděje zřítí. Citát: Něco stříklo na kamenné stěny. Je to lidská krev, ano - krev. Všude kolem je krev, stékající po stěnách a po cestičkách. Již v mých 13ti letech je patrné, že si jednou oblíbím DEXTERa.
  Někde tu musí přece být (3. část) 2.1.1992
  Radim se s matkou a bratrem vydává na zájezd do Francie. V nepozorovaném okamžiku se Vilík ztratí, nasedne do člunu a nechá se odnášet vlnami na širý oceán netuše, že dělá společnost žralokům. Radim s matkou podnikají záchrannou akci, pomáhá jim jistý kapitán. Citát: Po dopadu jeho nůž rozráží žralokovu hladkou kůži. Kapitán bodá žraloka podruhé. Ten sebou prudce škube, kapitán sklouzl do vody. Chvíli se nic neděje. Žralok ani kapitán nejsou vidět. V místech, kde zmizeli, zbarvila vodu červená krev. Nakonec se ukáže, že kapitánem je Radimův otec, a tak se rodina dá dohromady a pořídí si další dítě - dcerku Ivetku.
   
 13. Nedostihnutelný BADEND (1. část) 13.-14.7.1991
  Zločinec BADAND vykradl zlatnictví a později i vzácný obraz Petroa De Moor. Majitelé zlatnictví Delfín a Flyman ho pronásledují. Nakonec ho dostihnou a vrtulník i s ním vyhodí do povětří. BADEND však tvrdí, že má ještě jeden život, v kterém se vrátí a pomstí.
  Existuje druhý život aneb Zmizení Petroa De Moor (2. část) 14.7.1991
  BADENDovo identické dvojče, bratr Longarm má ukradený obraz a skrývá se ve Francii. Tam ho Flyman a Delfín objeví. Po dlouhém rozhovru vyplyne na povrch, že Delfín je Longarmův bratranec a že obchod se zlatnictví má správně patřit Longaramovi. Závěť jejich dědy byla právě schovaná v tom obrazu. Deflín uvěří této pravdě, ale Longarm je zastřelen kolemjdoucí ženou, jejíž dceru Badend kdysi zabil. Se slovy "Třetí život snad už nemá!" žena odchází.
   

Moje básnická tvorba

První básně jsem napsal mamince, babičce a dědečkovi, když mi bylo asi 10 let. Později, když jsem se zamiloval, jsem zplodil následující:


Ahoj slunce mého dne,
letní vánku, jenž vyzývá na hrátky,
rozkvetlá květino mé zahrádky,
jež snad nikdy nezvadne.

Ahoj studánko živé vody,
Zdroji elixíru mládí,
Ty, jenž jsi branou do pohody,
Která lásku k hříchu svádí.

Nech poutníka okusit své jmění,
Jen jeden doušek lokne si,
V tu chvíli se celý vesmír změní,
A nebe k pramenům Tvým sedne si.


Varel Daromíň Červen: sbírka "Sytit-se"
BALADA: Pán Citů

Kéž mé city slunce zmrazí,
kéž je zima zahřeje,
milovat ty, již jsou mi drazí,
mi, věru, osud nepřeje.

Kéž mé city vítr zklidní,
kéž je deštík vysuší,
milovat ty, již jsou mi vlídní,
mi zřejmě nesluší.

Nechť přizná příroda svou chybu,
nechť dá znamení o své slabosti,
a já pak dodržím svého slibu,
neb mě láska zbaví radosti.

Až nastane jednou ten čas,
kdy zapomenout mi bude přáno,
já budu věřit zas,
že lásky mi bude znovu dáno.
Kéž mým citům rozum vládne,
kéž je jiný systém dán,
pak všechno bude zase snadné
a já budu opět Citů Pán.

Tahle báseň nemá smysl,
Ty, jenž čtěš ji, odpust mi,
chci jen polechtat Tvou mysl,
jež naplnila tu mou radostmi.

Poutník tedy prosí naposledy,
studánko, jen v jednom doušku smočím rty,
však běda lásky, již chladí ledy,
poutník končí, ach běda, Ty!

Tichá je Tvoji vody hladina,
již není čirá, tam něco plave,
ach ta strašná vidina,
Bože! je to tělo - celé červenavé.
 Jsi-li sluncem,
chci být písek pouštní,
myšlenka Tvé hlavy,
která Tě nikdy neopouští.

Jsi-li vodou,
chci být velká žízeň,
navěky zhmotnělou představou,
která má Tvoji přízeň.

Jsi-li ohněm,
chci být průvan vzduchu,
síla, jež Tě drží a
hřeje na povrchu.

Jsi-li větrem,
chci být plachetnice,
lodí splněných přání a
Tvého štěstí učebnice.
Jsi-li sněhem,
chci být silný mráz,
andělem Tvým strážným,
Tvého klidu hráz.

Vím, že všichni pravdu mají,
když říkají, že blázen jsem,
však nechci být ten, kdo city tají,
chci si splnit jeden sen.

Tento sen již dlouho mívám,
už loni v létě zdál se mi,
je v něm květ, na nějž se dívám,
ten nejkrásnější na Zemi.

Dej mi ruku, pojď, půjdem spolu,
nebo řekni, že mě nechceš, nemáš ráda,
už nechci bloudit v bludném kolu
a jen v představách si s Tebou hrát.
 

Jistá část textu byla proti originálu pozměněna.
Moje próza

Mezi povídky, které se už dají číst a mají aspoň trochu hlavu a patu, patří:

názevrokdokončenosubjektivní
hodnocení
odkaz na příběh
Smrtící myšlenky1994ano7zde
Hlavnímu hrdinovi, vypravěči příběhu, nadpřirozené bytosti splní přání, že nacokoliv pomyslí, se pak vždy stane. Neschopnost ovládat svoje myšlenky a zlé předtuchy vedou hlavního hrdinu a všechny, které na cestě potká, do záhuby.
Čtvrtá dimenze19.3.1995ano9zde
Poté, co Anděla usne, se její duše ocitne ve Čtvrté dimenzi (4D), kde se setká s duší svojí mrtvé matky i ostatními lidmi, kteří právě spí. Lidské duše se ve 4D pohybují v prostoru i v čase pouze pomocí myšlenek, takže Anděla snadno shlédne v budoucnosti autohavárii mladíka Tomáše Handla, do kterého se na první pohled zamiluje. Spolu s matkou vymyslí plán, jak této strašlivé nehodě zabránit. Háček je pouze v tom, že v reálném životě se Anděla s Tomem vůbec neznají a Tom má dokonce jinou přítelkyni. Zachraňování nebude jednoduché.
Podle této moji povídky jsem vytvořil zadání pro Internetovou počítačovou hru Slast z ovládání, jejíž detailní popis najdete zde. Dále jsem podle ni vymyslel celotáborovou hru pro rok 1999, která byla údajně nejpovedenější ze všech mých her :)
Čtvrtá dimenze 2 - Nezkrotné touhy Dr. Skřeta3.9.1995ano7zde
Šílený Dr. Skřet stále toužící po kontaktu s Andělou při autohavárii umírá a jeho duše vyjímečně dostává UIK - Univerzální Identifikační Kód, s kterým si může vlézt do libovolného těla. Vleze tedy do těla Tomáše Handla (aby si užil s Andělou) a změní mu identifikační kód. Složitým způsobem získá Tom své tělo zpět, ale ne na dlouho. Ve finále Dr. Skřet rozehraje nebezpečnou hru "Na Mafiána", kdy si vleze do jednoho ze tří těl: Toma, Anděli nebo Anežky (kamarádka Anděly). Jak hra dopadne, si už přečtěte sami.
Zpětný chod1996ne5zde
Život jednoročního syna hlavního hrdiny Toma Hardlooka začne být ohrožen, když dojde na Zemi ke Zpětnému chodu. Díky meteoritu, který se sopečným krbem dostane až do zemského jádra, dochází k mládnutí všech živých organismů. Jakmile organismus dosáhne věku narození, umírá. Záhadný meteorit (mutaborium) byl sopkou vyvržen zpět a rozletěl se na mnoho malých kousků, které dopadly všude možně po celé planetě. Každý takovýto kousek ruší zpětný chod a stává se tak nejcennějším a nejvzácnějším předmětem všech dob. Shodou okolností jeden úlomek meteoritu nachází i hlavní hrdina Tom. Sledujte boj celé jeho rodiny s lidmi, kteří chtějí situace využít, zbohatnout a nezastaví se před ničím zákon ne-zákon.
Hra s vládcem energie1996ano10zde
Hlavní hrdina Tomáš Hammer je od narození obdařen schopností oživovat mrtvé lidi. Ve snu se mu zjevuje Vládce energie a postupně mu sděluje pravidla, kterými se jeho schopnost řídí. Tom zjišťuje, že smí oživit pouze 10 lidí. Situace se Tomovi začne vymykat z rukou, když odmítne někoho oživit. Lidské zlo si Toma rychle najde a připraví mu několik hrůzných momentů, kdy musí nejen zvažovat cenu života jeho blízkých, ale i cenu života svého. Beznaděj vede k děsivému vyvrcholení, kdy si Tom i celé lidstvo uvědomí příčinu vzniku jeho nadpřirozené schopnosti.
Absolutní svoboda1997ano9zde
Píše se rok 1697: Tos, Dar, Rem, Luk, Sam a Bok jsou náctiletí otroci v pouštní základně pro těžbu vzácných kovů. Jednoho dne je do jejich "cely" přižazen nový kluk Lex, který se mezi otroky dostal omylem a který touží po návratu ke své mamince. Díky Pánu času se všem sedmi podaří uniknout a ocitnou se na absolutní svobodě, kde jsou sami sobě pány. Ač svobodní, jsou nešťastnou náhodou uvězněni v ohromné jeskyni, odkud vede jedna z mnoha chodeb ven do oázy, kde je čaká vysvobození. Lidské zlo v podobě nahromaděné nenávisti vůči svým bývalým trýznitelům začne nahlodávat jejich mysl a nevyhnutelně vede na stezku smrti. Ze závěrečného vyvrcholení jasně vyplývá, že ne vždy je dobré se ohlížet na ostatní.
Den invalidů1997ne8zde
Už jste někdy jeli tramvají a neměli si kam sednout? Všude samí důchodci a invalidé? Co když potom přistoupí další důchodce a chce si sednout? Kam s ním? Čtěte a dozvíte se.
Boží spravedlnost2000ne9zde
Myslíte si, že je váš život řízen někým jiným než vámi? Pokud si na chvíli připustíte, že je váš život řízen od někud "shora", pak si přečtěte, co si ti "nahoře" přestavují pod pojmem "boží spravedlnost".

Důležité upozornění: zatím jsem neměl čas povídky zkontrolovat po stránce gramatické i stylistické, proto, prosím, omluvte chyby, které objevíte.

stránky vyrobil Tomáš Ullrich - žonglér a programátor - listopad 2008