Jak jsem k žonglování prišel...

S žonglováním jsem se poprvé seznámil na letním táboře techniků - na Duncanu v roce 1991. Tehdy mi bylo 13 let a můj oddílový vedoucí a budoucí šéf Tomáš Schel mě začal učit žonglování se 3mi míčky. Sám zvládal synchronní žonglování se čtyřmi míčky. Žonglování se třemi míčky jsem se během tábora snadno naučil.

Od té doby se mé žonglovací schopnosti nevyvíjely dlouhých 9 let - až do léta roku 2000, kdy jsem odletěl do Ameriky, abych se účastnil projektu mobilní robotiky. Producent projektu Američan Gary Lee Betts, který celý projekt finančně zastřešoval a u kterého jsme bydleli, (viz. foto vpravo) vlastnil 3 celo-umělohmotné kuželky, které mi s trochou nedůvěry půjčil. A tak jsem se začal učit žonglovat s kuželkami. Trvalo mi to asi 14 dní, než jsem se naučil základní kaskády. Vzpomínám si, že jsem s kuželkami několikrát neopatrně házel i na betonu (nedoporučuji!), takže jsem je docela odrbal a Gary nebyl zrovna dvakrát nadšený. To nejhorší ho však teprve čekalo až na konci mého pobytu, kdy jsem se učil trojité rotace a dvě kuželky se mi ve vzduchu srazily. Jedna kuželka se zlomila. Naštěstí z toho Gary nedělal velkou vědu, přestože ho to velmi mrzelo, protože je měl asi 20 let. Na konci pobytu, v září, jsem začal zkoušet passovat (házet si kuželky ve dvou a více lidech) s kolegou Martinem (vedoucí projektu). Moc nám to nešlo, protože jsme to ani jeden neuměli. Dobrá rada totiž říká "Nikdy se neuč passovat s někým, kdo to neumí." Když jsem USA opouštěl 17.9.2000, troufnu si říct, že jsem uměl lépe žonglovat s kužely než Gary. Před odletem jsem poprosil naší kamarádku Susan Nance, aby mi koupila 3 kuželky, a kamaráda Zbyňka Winklera, aby mi je přivezl, protože já už jsem to jaksi nestíhal. A tak jsem koncem září získal moje první 3 kuželky (obrázek vlevo).

Od druhé poloviny roku 2000 začal můj aktivní žonglérský život. První moje setkání s ostatními českými žongléry proběhlo 30.12.2000, další pak následovaly. Setkání organizovala a do dnes organizuje Happy End Production, některá se konala v paláci Akropolis, jiná v Ulitě. K vánocům 2001 jsem si napsal Susan z Ameriky o další 2 kuželky a o 5 míčků (obrázky vpravo; Susan se zatím přestěhovala do Londýna), které mi ochotně poslala, a dokonce nechtěla zaplatit. Dodnes jsem jí moc vděčný a kdybych na ní měl dnes kontakt, strašně rád bych se ji odvděčil (z Londýna se odstěhovala někam do neznáma). Od 21.6.2001 jsem se naučil žonglovat se 4mi míčky asynchronně. Moje passovací schopnosti rozvíjeli žongléři Maďar a Omri.

Velký zlom v mé žonglérské kariéře nastal 3.2.2002 v prostorách galerie NoD Roxy klubu, kdy jsem se seznámil s Michaelem Williamsem. Michael Williams je absolventem Dell Arte' International School of Physical Theatre with a concentration in Clown Theatre a v současné době je studentem University of Louisiana v Lafayette. Působil také jako Movement Instructor for the New Orleans Center for Creative Arts, Advanced Clown Instructor for Circus Smirkus in Vermont a Clown Instructor for The New Orleans School of Circus Arts. Měl jsem ohromné štěstí, že si mě Michael vyhlídl jako vhodného kandidáta na nadějného budoucího žongléra a rozhodl se moje žongléřské schopnosti zlepšit. Začali jsme se pravidelně scházet a trénovali především passování. Během druhé poloviny roku 2002 jsem spolu s ním dokázal passovat se 7mi kuželkami. Od 27.8.2002 u mě byl dokonce na asi půl roku ubytován. V roce 2003 mi Michaelův kamarád žonglér Damon přivezl z Londýna nové kuželky - 3 RADICAL FISHky.

V roce 4.3.2002 jsem si na Michaelův popud koupil moje první diabolo, abych - jak říkal Michael - uměl od každého žonglovacího stylu aspoň trochu. Upřímně mi to moc s diabolem nejde, jsem rád, že zvládám primitivní triky jako je šplhání diabola po provázku nahoru a trik pavouk. Přínosem pro mé žonglérské umění bylo setkání s Yufim z Brna, který mě naučil pár nových triků do passování (např. Waltz). V roce 2005 jsem si nechal od Michaela přivézt 5 skákacích silikonových míčků (silicone bouncing balls) z DUBE.com a začal jsem se učit žonglovat se třemi míčky o zem (lépe řečeno o žulovou kamennou desku 50 x 80 cm, kterou jsem si nechal vyrobit od firmy Centrum Kámen). Ideu žonglovat se skákacíma míčky mi taktéž vnuknul Michael, protože toto umění sám dobře ovládal. Naučit se se 3mi skákacími míčky mi netrvalo dlouho, a tak jsem se hned vrhnul do trénování žonglování s 5ti. V roce 2006 jsem již plynule žongloval s 5ti skákacími míčky. Představa, že by se mi jeden míček ztratil nebo zničil, mě vedla k objednání dalších tří míčků, které mi přivezl Garyho známý Johnatan v březnu 2007.

Další kapitola mého žonglérského života začala 12.11.2006 v paláci Akropolis, kde jsem se seznámil s žonglérem Honzou Litnerem. Hned mě okouzlil svým dokonalým passováním. Začali jsme se pravidelně scházet, trénovat passování a díky usilovnému tréningu jsme nyní schopni passovat s 8mi kuželkami.

Posledním uměním, které mě začalo velmi bavit, se stalo tzv. kontaktní žonglování (viz žluto-černá fotografie vlevo). První kontaktní (akrylovou) kouli mi věnoval Michael Williams v roce 2005, ale tehdy jsem se tomu nijak nevěnoval a tak jsem téměř nic neuměl. Teprve když jsem 9.3.2008 navštívil seminář vedený zkušeným žonglérem Tuleňem, začalo mě kontaktní žonglování velmi bavit a začal jsem se tomu konečně věnovat. Hlavní soustředění jsem pak absolvoval na EJC 2008 v Karlsruhe, kde jsem kontaktním žonglováním trávil téměř 80% mého "studijního" času.

V roce 2001 jsem si koupil i moje první pochodně (ohnivé kuželky) a v průběhu let jsem se s nimi naučil nejenom zvládat standardní kaskádu, ale i ohnivě passovat (trénuji převážně na letních táborech s Martinem Paterou). Velmi omezeně zvládám i žonglovat s 5ti míčky ve vzduchu; již několik let se mi nedaří se nějak výrazně zlepšit.

 
Co umím
s čímjakkolik triků
1.3 míčky ve vzduchu (2 též)vnitřní i vnější kaskáda, výborněněkolik
2.4 míčky ve vzduchuasynchronně, velmi dobřežádné
3.5 míčků ve vzduchuvnitřní kaskáda, nedostatečněžádné
4.3 skákací míčky o zem (2 též)pasivně i aktivně, výborněmálo
5.4 skákací míčky o zem2 single columnsžádné
6.5 skákacích míčků o zemaktivně, výborněžádné
7.3 kuželkyrotace 1-3, výborněvšechny základní variace
8.4 kuželkynedostatečněžádné
9.6 kuželek passování2-cnt, 3-cnt, 4-cnt; výborněhodně
10.7 kuželek passovánívýborněpár (triple skrz)
11.8 kuželek passovánídobřežádné
12.1 diabolodostatečněmálo
13.1 kontaktní kouledostatečnězákladní pohyby
14.3 pochodněvelmi dobřeněkolik
15.6 pochodní passovánídobřemálo
Vystoupení / školení
datummístotypspolu-vystupujícípopisodkaz
1.12.2007Václavské nám., Prahavýuka-základní kurz žonglování (akce Víkend otevřených dveří) zde a zde
8.11.2007Palmovka, Prahavyst.Jan Lintner bonusový materiál na DVD Orientální tanec - Egyptský pop zde
26.7.2007palác Blaník, Prahavyst.-Bounce about show - 3 kuželky, 5 skákacích míčků o zem zde
2.-3.6.2007Černý most, Prahavýuka/show-výuka a ukázka žonglování jako propagace firmy Mangaloo -
11.6.2005KD Eden, Prahavyst.Michael Williamspassování s kuželkami, Michael solo kontakt zde
30.4.2004divadlo Gong, Prahavyst.Lenka Mášová (sestra)vystupuji v roli kata, který upaluje čarodejnici zde a zde
25.5.2003klub Futurum, Prahavyst.Michal Pešekohnivý žonglér zde
18.-20.5.2001Bílé Poličanyvýuka-víkendový kurz žonglování zde
každé létoDuncan, Janské lázněvýuka-výuka žonglování na dětském táboře zde

 
Moje hračky

hračkapočetdatum pořízeníspokojenost
míček stageball "lepkavý"62001normální 
míček stageball "nelepkavý"52000velká 
míček stageball MMX+ white; PLAY62008ohromná 
acryl contact ball12005velká 
acryl contact ball passepasse.com42008ohromná 
silicone bouncing ball DUBE.COM82005(7)ohromná 
kuželka Pirouette Europ Metallic HENRY42008ohromná
kuželka Radical Fish Free Style32003ohromná
kuželka Classic52000(1)normální
kuželka Nite Flite HENRY32008velká

 
Doporučuji

Pro zkoušení různých passovacích vzorů velmi doporučuji JoePass software, který naleznete zde. Umožňuje vytvářet různé vzory, které si pak můžete nechat 3D zobrazit a odanimovat. Moje vzory ke stažení: 3-cnt krmení doubles, 3-cnt combo.
Zde si můžete také stáhnout program na přesné kreslení a následné tisknutí polepu na vaši kuželku. Zadáte horní a dolní průměr kuželky (okraj pláště) + vzdálenost okrajů.

Vlastním tyto knížky a velmi je všem doporučuji:

autornázevpopisodkaz
Charlie DanceyCompendium of Club Jugglingspousta rad a návodů pro žonglování s kuželkamizde
Charlie DanceyCompendium of Ball Jugglingspousta rad a návodů pro žonglování s míčkyzde
Drew BatchelorMultiball Contactknížka o kontaktním žonglovánízde

Passovací vzory

Velmi dobré passovací vzory naleznete na passingdb.com a pak především zde ve formátu PDF.

 1. 2 hráči, 4 count / every other /
  1. pass R-R DB norm. beat, reakce chytajícího: R self, R chycená okamžitě hází zpět jako pass
  2. pass L-L DB o 1 beat dříve než by byl pass R-L SN, rekace standard
  3. pass R-L SN norm, následovaný self z L-R a R-L TR, rekace standard
  4. "raz dva tři trik" - kombinace 1.1 + o 2 beaty později 1.2 (čekám na dopad?) + 1.3
  5. tomahawk SN nebo DB jako pass (normální točení)
  6. opačná otáčka SN jako pass
  7. trik 1.2 s okamžitou otáčkou CW
  8. chytání za zády: sbalím kuželky a po pass R-L SN, se pootočím CCW, levá ruka za zády chytí a dotočím CCW celou otáčku
 2. 2 hráči, 2 count / shower /
  1. pass R-R DB jako 1.1, reakce stejná
  2. pass L-L DB jako 1.2
  3. pass L-L DB následovaný o beat později R-L TR, reakce žádná
  4. "kombo" kombinace 2.1 + o beat později 2.2
  5. "kombo triple" je kombo zakončené 2.3, specielně, když oba naráz
  6. "flash" je kombo následované o beat později R-R DB, zakončené R-L SN, specielně, když oba hází naráz
  7. pass L-R TR házený ve stejný oakmžik, jako by se házel L-L DB, rekace žádná
 3. 2 hráči, 3 count / alternatives, Waltz /
  1. "krmení doublama"
    Jeden hráč jede normálně, druhý jede:
   1. pass R-L SN
   2. self L-R
   3. pass R-R DB
   4. 1 beat nic (2 kuželky)
   5. self R-L
   6. pass L-L DB
   7. 1 beat nic (2 kuželky)
   8. self L-R
   9. pass R-R DB
   10. 1 beat nic (2 kuželky)
   11. self R-L
   12. self L-R, začni znovu
    Normálně znamená:
   1. pass R-L SN
   2. self L-R
   3. self R-L
   4. pass L-R SN
   5. self R-L
   6. self L-R, začni znovu
    
  2. Navazování na krmení – jeden končí, druhý začíná. Navazuji po třetím double-passu spoluhráče opačnou rukou, než do které mi přijde poslední double
  3. Navazování na krmení – jeden jede, druhý se přidá
  4. "podhazování"
  5. "vracení"- začínám místo pass R-L SN passem R-R DB, spoluhráč chytne a tu samou kuželku vrací zpět pass R-R DB.
  6. "kombo"
Balloon modeling
 
Akce, kterých jsem se účastnil
 • EJC 30.7.-7.8.2016, Almere, Nizozemí
 • EJC 1.-9.8.2015, Bruneck, Italie
 • EJC 19.-27.7.2014, Millstreet, Irsko
 • EJC 27.7.-4.8.2013, Toulouse, Francie
 • EJC 28.7.-5.8.2012, Lublin, Polsko
 • EJC 6.-14.8.2011, Mnichov, Německo
 • EJC 23.-31.8.2010, Joensuu, Finsko
 • EJC 5.-12.7.2009, Vitorie-Gasteiz, Španělsko
 • EJC 2.-10.8.2008, Karlsruhe, Německo
 • Festival Žonglování 24.-27.7.2008 - TJ TESLA Žižkov, Praha
 • Festival Žonglování 20.-23.7.2006 - TJ TESLA Žižkov, Praha
Tipy

stránky vyrobil Tomáš Ullrich - žonglér a programátor - listopad 2008